Fotoğrafhane

Perdeden süzülür ışık güneş ya batar yada yeni doğar insanın içini huzurla kaplar ya işte o an çok farklıdır mutlusundur ama hüzünlenirsin de nadir yakalarsın bu anı havada uçuşan toz zerreciklerini görürsün onları tutmaya  çalışırsın . işte böyle anlar madem bizi sakinleştirir .huzura erdirir ölümsüzleştirmek gerekir değil mi ? J.hemen elimize fotoğraf makinamızı alıp doğru ışığı da bulmuşken açıyı yakalayıp birbirinden huzurlu pozlar çekebiliriz küçük objeler de kullanabiliriz belki bir fincan sıcacık kahvemizin üstünde beliren duman belki de küçücük bir oyuncak  .ne keyifli ama .peki  net pozlar elde etmek için ne yapmalıyız derseniz ?

Fotoğrafını çekmek istediğimiz obje üzerinden yansıyan ışık ,o objenin özelliklerine göre çeşitlendirilebilir;düzgün ,dağınık,kontraslı,sert ,yumuşak,donuk,sıcak,soğuk,kırmızıdan maviye doğru .

Donuk,mat mavimsi ışık sakin durağan bir hava yaratır.

Koyu ve sıcak ışık daha çok enerji ve heyecan kazandırır.

Asıl mesele bizim gözüme hoş gelen fotoğraf karesidir ve biz bu kareleri çok koyu , keskin olmayan ,gölgelerin yumuşak olduğu zamanlarda yakalayabiliriz.

Bizim için doğru ışık önemli dedik bunun için de ışığı okuyabilmemiz gerekir bunu da zamanla tecrübeyle çok daha rahat yapabiliriz.

Gün ışığında konu etrafında dolaşan fotoğrafçı her noktada farklı aydınlanma etkisi alır. Işık kaynağı konuya çok yakın ise konu üzerinde doku ve derinlik vermeyen bir etki yaratır . ışığın gelme açısını konu ile 90 derece yapacak şekilde ayarlarsak konumuzun derinliği ve dokusu daha belirgin olur .Diğer önemli bir noktada eğer minik bir  obje kullanıyorsak fotoğraf karesini objeyle doyurmalıyız .Genelde daha kaliteli net görüntüler elde etmek istiyorsak bana kalırsa en güzel ışığın olduğu  sabahın erken saatlerinde o güzel uykumuzdan uyanıp bizi uykudan daha mutlu edebilecek şeyi yapmalıyız yani fotoğraf çekmeliyiz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir